Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Kto to powiedział?

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 273 osób

W Polsce międzywojennej, wraz z rozwojem gospodarki, rozwijała się również reklama, którą nazywano dźwignią handlu. Za hasło „Cukier krzepi” pewien autor zainkasował zawrotną jak na owe czasy sumę 5 tysięcy złotych. Dziś jego nazwisko kojarzy nam się z tytułami dzieł literackich. Był to:

Tylko we Lwowie” (a właściwie „Lwów jest jeden na świecie”) – ta piosenka zyskała popularność, dzięki filmowi „Włóczęgi” z 1939 r., w którym została wykonana przez:

Najkrócej - bo pół godziny - przemawiała w 1992 r. Hanna Suchocka, najdłużej - ponad trzy godziny - Donald Tusk w 2007 r. Mateusz Morawiecki w 2019 r. potrzebował 75 minut. Każdy nowo powołany szef rządu zobowiązany jest do przedstawienia sejmowi programu swojego gabinetu wraz z wnioskiem o wotum zaufania. Wystąpienie takie nazywane jest:

„You forgot Poland!” (Zapomniałeś o Polsce!) – tymi słowami zwrócił się do swojego adwersarza podczas telewizyjnej debaty kandydatów na prezydenta USA jeden z jej uczestników:

„Sprawiedliwości stało się zadość” – to popularne powiedzenie, ze względu na nietypowe okoliczności, stało się też słynnym cytatem. Kto i w jakiej sytuacji użył tego sformułowania:

Niektóre słowa nigdy nie padły z ust polityków, mimo, że im się je przypisuje. Czasem jest to efekt manipulacji, a kiedy indziej skutek publicystycznego skrótu, uproszczenia lub uwypuklenia. Które określenie, powszechnie wiązane z pewną osobą, jest przykładem takiego skojarzenia.


Podczas swoich podróży Jan Paweł II odbywał często spotkania z miejscowym episkopatem. Jak głosi pewna anegdota, po jednej z wizyt w ojczyźnie papież pożegnał polskich biskupów słowami znanej pieśni:

Z jakiego polskiego filmu pochodzi słynna finałowa fraza: „Jeszcze nie zginąłem? To się odbuduje...”

Pozostańmy w konwencji filmowej. Jaką piosenkę śpiewa główna bohaterka - Antonina Dziwisz (w tej roli Krystyna Janda) w filmowym arcydziele Ryszarda Bugajskiego „Przesłuchanie”, podczas słynnej sceny, w której funkcjonariusz bezpieki próbuje wymusić na niej fałszywe zeznania?

I jeszcze jedno pytanie filmowo-telewizyjne. Przez lata w mowie potocznej funkcjonowało powiedzenie, co do którego większość Polaków, była przekonana, że jest cytatem z pewnej, znanej z ekranu, postaci. W rzeczywistości słowa te nigdy nie padły… A chodzi o: