Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Literatura i pamięć. Quiz o polskich twórcach

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 176 osób

Na początku XX wieku, kiedy jeszcze nasz kraj pozostawał pod zaborami, literatura polska zyskiwała ogromną popularność na całym świecie. Przykładem tego jest powieść historyczna pt.: „Quo Vadis”, słynnego polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza, przełożona na 57 języków, wydana w 70 krajach, przerabiana na spektakle teatralne, słuchowiska radiowe, a nawet na operę. Do tej pory ekranizowano ją:

Literatura, zwłaszcza w okresach zniewolenia, odgrywała wśród Polaków rolę czynnika podtrzymującego na duchu, spajającego wspólnotę i pozwalającego przetrwać narodowemu dziedzictwu. Wśród utworów wybitnych, powstawały też formy, których głównymi adresatami byli najmłodsi. Autorem słynnego „Katechizmu polskiego dziecka”, znanego także jako „Kto ty jesteś? Polak mały” jest:

Wielu polskich literatów angażowało się nie tylko w walkę o wolność, ale także w odbudowę państwa polskiego po 1918 r. W ten oto sposób jeden ze znanych polskich pisarzy zyskał nawet tytuł „Pana Prezydenta”, ponieważ stanął na czele tzw. Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, która powstała tuż przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Był to:

Drugim Polakiem, który mógł poszczycić się literacką Nagrodą Nobla był Władysław Reymont. Otrzymał to wyróżnienie już w okresie II Rzeczypospolitej - w 1924 r. Jego najsłynniejsze dzieła to oczywiście powieści: „Chłopi” i „Ziemia obiecana”. Pisarz ten był także aktywny politycznie. Nie tylko zabierał głos w wielu ważnych sprawach, ale był też członkiem partii:

Wśród wielu przedwojennych literatów zafascynowanych postacią Józefa Piłsudskiego znajdują się tacy twórcy jak Bolesław Wieniawa-Długoszowski, czy Juliusz Kaden-Bandrowski. Jedna ze znanych poetek mogła poszczycić się nawet bliską i codzienną współpracą z Marszałkiem. Była to:

Karol Wojtyła - najsłynniejszy Polak, znany jako papież Jan Paweł II - w młodości planował karierę aktorską. Porzucił ją, kiedy poczuł powołanie do kapłaństwa. Nigdy jednak nie zerwał z twórczością literacką. Spod jego pióra wychodziły nie tylko ważne dla Kościoła dokumenty duszpasterskie i rozważania filozoficzne, ale także wiersze, poematy i dramaty. Które z poniższych dzieł, nie doczekało się dotąd filmowej adaptacji?

Miał 23 lata, gdy zginął od niemieckiej kuli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Krzysztof Kamil Baczyński, bo o nim mowa, według opinii większości badaczy polskiej poezji, już wtedy tworzył utwory ponadprzeciętne, zdaniem wielu zapowiadające talent wybitny. W szeregach batalionu AK „Parasol” nosił pseudonim:

Tych dwóch twórców różni niemal wszystko. Styl pisarski, styl życia, poglądy polityczne i stosunek do komunistycznej władzy. Choć doświadczyli okrucieństwa różnych totalitaryzmów, to łączy ich podobna trauma, która przejawiała w postaci w tzw. literatury obozowej. Chodzi o:

Trzecim polskim laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1980 r. został Czesław Miłosz. Autor „Doliny Issy” i „Zniewolonego umysłu” od 1951 r. tworzył na emigracji. Był także wykładowcą filologii słowiańskiej na amerykańskim uniwersytecie:

W latach 80-tych dyktatura Wojciecha Jaruzelskiego zepchnęła Solidarność do podziemia. Jednym z symboli sprzeciwu i kultury niezależnej od czerwonej władzy stało się wtedy słynne „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta. W rzeczywistości ten utwór napisany w roku 1974 r. był: